Rozpuść masło, delikatnie podgrzej mleko. Wyrób gładkie i elastyczne ciasto drożdżowe i odstaw w ciepłe miejsce na godzinę do wyrośnięcia.
Ziemniaki ugotuj, ugnieć. Cebulę pokrój w bardzo drobną kostkę, zeszklij na maśle z dodatkiem ziela i liści laurowych (później je wyjmij). Wymieszaj ziemniaki z cebulą razem z masłem, dopraw pieprzem i solą. *ja dodałam jeszcze 125 g bryndzy do połowy masy, polecam! Koniecznie dobrze wystudź!
Ciasto cienko rozwałkuj, podsypując mąką. Wytnij szklanką kółka, nakładaj duże porcje masy ziemniaczanej.
Pierożki zlep dokładnie zlep, posmaruj jajkiem wymieszanym z mlekiem. Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Piecz pierożki przez 20 minut w 180 stopniach. Są pyszne zarówno na gorąco, jak i na zimno – a z barszczykiem to już w ogóle rewelacja!
– 400 g małych pieczarek – 2 marchewki – 1 cebula – 4 ząbki czosnku – ok. 150 g zielonego groszku – 600 g pomidorów z puszki – 150 ml czerwonego wytrawnego wina – pęczek natki pietruszki – 4 liście laurowe – 6 ziaren ziela angielskiego – 3 łyżki oliwy – suszone oregano – sól – pieprz
1. Pieczarki obierz, większe kapelusze przekrój na pół. Obierz marchew, cebulę i czosnek, posiekaj. 2. Wrzuć wszystko poza natką do naczynia żaroodpornego, zalej pomidorami, oliwą i winem, dopraw, wymieszaj dokładnie. 3. Gulasz wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz ok. godzinę. 4. Gulasz podawaj z posiekaną natką i kaszą gryczaną.
– 400 g filetu z łososia – 200 ml białego wytrawnego wina – 4 ząbki czosnku – sriracha – 4 łyżki masła – 3 liście laurowe – 5-6 kulek ziela angielskiego – sól
1. Filet przekrój na dwie części, osusz, wyjmij ości. 2. Na patelni rozgrzej masło, dodaj zgnieciony ząbki czosnku, liście laurowe, ziele angielskie. 3. Ułóż łososia skórą do dołu i zalej winem oraz srirachą. Smaż tak 3 minuty. 4. Delikatnie odwróć rybę i smaż jeszcze minutę. Na koniec dopraw solą.
Sałatka z bobu
– 300 g bobu (może być mrożony) – kilka gałązek kolendry – skórka otarta z 1/3 cytryny – łyżka soku z cytryny – łyżka oliwy z oliwek – sól – pieprz
1. Bób ugotuj, wystudź i obierz. 2. Wymieszkaj sok z cytryny, oliwę, sól i pieprz. Polej bób, wymieszaj z posiekaną kolendrą i skórką otartą ze sparzonej cytryny.
1. Ziemniaki wyszoruj i ponacinaj ostrożnie tak, by nie przeciąć ich do końca. 2. Oliwę wymieszaj z przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku i solą. Polej nią ziemniaki. 3. Ziemniaki piecz ok.40 minut do miękkości (czas zależy od wielkości ziemniaków).
Pisz o rzeczywistości. Pisz o swojej rzeczywistości, jedynej, która jest prawdziwa. O tym, jak każdego poranka pole maków podnosi głowę. Jak trawy wracają do swoich spraw po każdym ugięciu. Jak twoje ślady mieszają się ze śladami każdej innej leśnej zwierzyny. I o tym, że codziennie odsłaniasz zasłony w domu, i codziennie przychodzi światło.
DZIEŃ 11040 Wychodzimy z domu w czerwcowy deszcz. Kotka łasi się do naszego psa. Maki mają się dobrze, będzie ich więcej, pomimo moich obaw, że to już koniec. Dużo więcej.
Ktoś skosił łąkę przed lasem. Chciałam się w niej zatopić. Teraz będzie mi łatwiej wejść w <jeszcze> nieznane knieje, ale.
Na targu w pobliskim miasteczku są: – truskawki – czereśnie – piwonie – groszek pachnący – mięta
Wracamy do naszej wsi. Wstępujemy po chleb na zakwasie. W domu kondycjonuję piwonie, wylewam gorącą wodę wszędzie, kroimy chleb, ocieplam masło, jemy śniadanie, układam w misie truskawki.
Truskawki. Dzisiaj, absolutnie, trzeba z nimi coś zrobić. Piekę ciasto, najprostsze. Zwyczajna babka, która zamiast mleka ma w sobie mus z truskawek z polewą z białej czekolady i truskawek, a jakże!
Babka truskawkowa
4 jajka ( osobno białka i żółtka! )
80 g masła
120 ml musu z truskawek
2 budynie truskawkowe
180 g mąki pszennej
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
Białka ubij na sztywną pianę, stopniowo wsypując cukier.
Żółtka utrzyj na puch z masłem.
Wymieszaj mąkę, budyń i proszek do pieczenia.
Do mąki dolej zmiksowane truskawki, dołóż jajka i delikatnie wymieszaj, aż masa się połączy.
Ciasto wlej do formy nasmarowanej masłem i oprószonej mąką.
Namocz tagine lub inne gliniane naczynie w ciepłej wodzie przynajmniej na godzinę.
Dolną część naczynia wysmaruj dokładnie oliwą.
Warzywa obierz, marchewki posiekaj w słupki lub talarki, szalotki na ćwiartki, ząbki czosnku lekko rozgnieć. Ułóż na dnie naczynia.
Na warzywa wyłóż osuszone mięso, włóż oliwki, ziele i liście.
Do naczynia wlej bulion wymieszany w wodą różaną.
Mięso skrop oliwą, natrzyj harissą.
Cytrynę pokrój w ósemki, wykrój miąższ. Na wierzchu mięsa ułóż skórkę z kiszonej cytryny, posyp połową płatków z róży.
Zamknij tagine lub garnek rzymski mokrą pokrywką. Wstaw do zimnego piekarnika i ustaw temperaturę na 220 stopni.
Gdy piekarnik się nagrzeje, zmniejsz temperaturę do 190 stopni. Piecz 3 godziny, nie otwierając naczynia.
Gdy kurczak będzie już niemal gotowy, namocz szafran w 150 ml gorącej wody przez 10 minut.
Wymieszaj kuskus z oliwą, zalej szafranową wodą, dodaj kolejne 50 ml wody. Przykryj miskę, odstaw na 7 minut do wchłonięcia się wody. Kuskus powinien być sypki.
Gdy kurczak będzie gotowy, zlej sos, wymieszaj z kuskusem. Podawaj natychmiast z mięsem i posiekaną natką pietruszki.
W powietrze wrasta subtelna koronka korzeni wiosny. Mokra ziemia przyjmuje ostatnie przelotne pocałunki śniegu. Przyniesione do domu gałęzie rozkwitają delikatnością. Dni pachną surową zielenią matchy.
Matcha (1 porcja)
3/4 łyżeczki matchy
120 ml gorącej wody
matchawan (czarka)
chasen (miotełka)
Do czarki wsyp matchę. Zalej wodą o temperaturze ok. 80 stopni i ucieraj miotełką, aż napój się spieni i będzie aksamitny.
Cukrowy gwiazdozbiór jesieni wiedzie nas przez szelesty liści i dotyków. Ubieramy się w ciepłe aksamity cynii, w zapachy wrzosowych wieczorów. Wgryzamy się w ciepły miąższ września. Wciąż zaplątujemy w babie lato.
Drożdżówki z owocami (8 sztuk)
ciasto:
500 g mąki pszennej typ 550
20 g drożdży
2 jajka L
2 opakowania cukru wanilinowego
80 g masła
160 ml ciepłego mleka
nadzienie:
2 duże brzoskwinie
maliny
borówki
kruszonka:
150 g mąki
150 g masła
150 g cukru
Drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku. Pozostawiamy do wyrośnięcia na 15 minut.
Dodajemy pozostałe składniki ciasta, zagniatamy gładkie, dość miękkie ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę.
Z mąki, masła i cukru robimy kruszonkę – rozcieramy składniki w palcach, by miały strukturę grudkowatego piasku. Odstawiamy do lodówki na minimum godzinę.
Ciasto drożdżowe dzielimy na 8 równych części, nadziewamy pokrojonymi brzoskwiniami wymieszanymi z resztą owoców. Formujemy zgrabne bułeczki. Kładziemy na blasze wyłożonej papierem, odstawiamy do wyrośnięcia na 30 minut.
Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. Przed włożeniem bułeczek należy je posypać kruszonką i lekko docisnąć.